1. nem minden műanyag újrahasznosítható.
Sajnos igaz, hogy a műanyagok közül nem mindenfajta újrahasznosítható. Mielőtt a szelektív kukába helyeznénk a kidobandó műanyagunkat, nézzük meg a csomagoláson elhelyezett apró jelzéseket. Újrahasznosítható műanyagok a PET/PETE, illetve a PP jelzésű polipropilén, valamint a polietilén két fajtája a HDPE és az LDPE. Azonban a műanyagok minősége újrahasznosítás után romlik, ezért egyszer, maximum kétszer lehet újrahasznosítani a fenti műanyagokat, utána sajnos mindenképp a szeméttelepen végzik. A műanyagok természetbe kerülve hatalmas károkat tudnak okozni, hiszen – a papírral ellentétben – nem bomlanak le, hanem aprócska darabokra, úgynevezett mikroműanyagokra bontódnak, amik szennyezik az élővilágot.
2. A dobozos vagy a palackozott üdítő jobb választás?
Ha van választási lehetőségünk, mindenképp a dobozos üdítőre tegyük le a voksunkat, hiszen az alumínium dobozokat nagyobb valószínűséggel hasznosítják újra. Az alumínium ráadásul a műanyaggal ellentétben végtelenszer újrahasznosítható. Egyes becslések szerint az USA-ban az eddig készült alumíniumok 75%-a még ma is használatban van.
3. A pizzásdoboz is újrahasznosítható
Sajnos a pizzásdoboz bár papírból készült, nem újrahasznosítható, hiszen zsírfoltokkal szennyezett, így azt nem tehetjük szelektív kukába. Az újrahasznosítás folyamatát az is segíti, ha mondjuk a joghurtos poharakat nem koszosan helyezzük a szelektív gyűjtőbe, hiszen Magyarországon a szelektálást a mai napig emberek végzik, a fertőzésveszély elkerülése és a munkások épsége érdekében ezekre különösen fontos odafigyelnünk. Ha a pizzás doboz egyik oldala nem zsíros, azt letépve nyugodtan beledobhatjuk a szelektívkukába.
4. a biológiailag lebomló műanyagok sorsa
Ha biológiailag lebomló csomagolású terméket vásárolunk, az a kommunális kukába dobjuk, semmiképp ne a komposztálóba, vagy a szelektív kukába. A biológiailag lebomló hulladékok legtöbbje tartalmaz kőolajszármazékot is, aminek a megsemmisítéséhez ipari körülmények szükségesek. A legjobb, ha ezen műanyagok használatát mellőzzük.
5. mi történne, ha mindenki szelektíven gyűjtené a hulladékot?
Sajnos az újrahasznosítás nem nyújt teljeskörű megoldást, az elmúlt 50 évben keletkezett műanyag hulladék mindössze nagyjából 9%-át hasznosították újra eddig. Ráadásul a szelektív hulladékgyűjtéssel a környezetszennyezés összetett problémáját sem oldjuk meg teljesen.
Ahogy a blogbejegyzés elején is írtam, minden apró lépés számít a földünk megóvása érdekében, ha teheted, válassz te is környezetbarát opciókat, például a mi parafából készült termékeinket.